16 mar 2017

Laureaci Wolińskich światowidów 2016Tegoroczna uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia „Wolińskich Światowidów 2016” odbyła się 10 marca 2017 r. w „Dworku Wolińskim” w Wolinie.

Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się przywitaniem, przez gospodarza Gminy – burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza licznego i dostojnego grona gości, wśród których byli m.in.: pan Jarosław Rzepa – wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, pan Józef Malec – starosta Kamieński, burmistrzowie zaprzyjaźnionej gminy Usedom – Jochen Storrer oraz Gerd Wentlandt, radni Powiatu i Gminy Wolin z przewodniczącym Rady Miejskiej Mieczysławem Rybakowskim na czele, sołtysi Gminy Wolin, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Wolin, prezesi stowarzyszeń oraz ochotniczych straży pożarnych, przedstawiciele prasy oraz mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęto prezentacją obrazującą najważniejsze inwestycje zrealizowane przez Gminę Wolin w roku ubiegłym oraz wybrane wydarzenia. Następnie dokonano prezentacji laureatów w poszczególnych kategoriach „Wolińskiego Światowida 2016”.

W kategorii :

• „Gospodarka i przedsiębiorczość” - laureatem została Kancelaria Notarialna Karolina Marcinkowska. Działalność w Wolinie rozpoczęła w styczniu 2014 r. Jako jedyna świadczy usługi tego rodzaju na terenie gminy Wolin. Poprzez zaangażowanie w tłumaczenie aktów notarialnych, wpisów do ksiąg wieczystych, doradzanie w sprawach stanów prawnych nieruchomości i pomoc w wypełnianiu wniosków związanych z obrotem nieruchomości zyskała uznanie wielu mieszkańców. Klienci cenią szczególnie sposób prezentowania zawieranych umów, które są wyświetlane na dużym ekranie, a podczas ich odczytywania Pani Notariusz powoli, wyraźnie i w przystępny sposób tłumaczy każdy punkt aktu notarialnego.
  • „Turystyka i wypoczynek” - laureatem został Rodzinne Ogrody Działkowe „Relaks” w Wolinie.  Związek działa w Wolinie od 1978 r. integrując ok. 650 osób z różnych grup społecznych i zawodowych. Głównym celem działalności jest rekreacja i wypoczynek. Działają na terenie miasta gospodarując 6,5 ha miasta Wolin. Na tym obszarze zorganizowano 188 działek, pielęgnowanych przez miłośników ogrodnictwa.
  • „Kultura i sztuka” - laureatem została pani Irina Lebedinskaya. Od 11 lat współpracuje z ośrodkiem kultury w Wolinie organizując niecodzienne spektakle kulturalne z udziałem artystów reprezentujących kulturę wschodnią. Jest koordynator projektu „Karawana kultury”. Zespoły kultury wschodniej wzbogacją m.in. takie imprezy jak Dni Wolina, Dożynki, Festiwal Słowian i Wikingów, Western Piknik oraz wiele innych. Dla przykładu w „Jesiennym plenerze Wolińskim” brało udział kilkunastu artystów z 12 państw. Jednym z ostatnich wydarzeń był Dzień Integracji międzynarodowej w PSP Wolin z uczestnikami z Indonezji i Azerbejdżanu. Dzięki jej działalności wolińskie wydarzenia promowane są  w prasie i folderach promocyjnych naszą gminę.
  • „Społeczna i charytatywna działalność” – laureatem została Danuta Zwierzyńska. „Człowiek jest tyle wart, ile może dać z siebie innym” -  to motto laureata tej kategorii. Pani Danuta jest nauczycielem wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum w Wolinie. Od samego początku działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wolinie czyli od 16 lat czynnie uczestniczy i ją wspiera. Jak ocenia wielu mieszkańców naszej gminy jest niezastąpiona w roli prowadzącej akcję licytacji podczas WOSP.
  •  „Sołtys Roku 2016” - laureatem została pani Natalia Stankiewicz-Tuwalska, Sołtys Sołectwa Korzęcin z dwuletnim stażem. Pani Natalia czynnie uczestniczy we wszystkich gminnych wydarzeniach kulturalnych, aktywizuje i integruje lokalne środowisko, wykazuje się dużą inicjatywą i zaangażowaniem w życie sołeckie i gminne. Swoim działaniem spowodowała, że świetlica wiejska jest miejscem spotkań, integracji i  działalności kulturalnej.

Statuetkę „Wolińskiego Światowida 2016” w kategorii „Przyjaciel Gminy” otrzymała Pani Kerstin Witt, dyrektor szkoły podstawowej w Usedom. Pani Kerstin współpracuje z Publiczną Szkołą Podstawową w Troszynie od 10 lat, dba o przekazywanie ideii wychowania młodych europejczyków z Gmin Wolin i Usedom w duchu tolerancji i szacunku. Jest stałym naszym partnerem w projektach polsko-niemieckich.

Statuetkę „Wolińskiego Światowida 2016” w kategorii „Wyróżnienia specjalne” otrzymał Jarosław Rzepa - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Wicemarszałek jest osobą bardzo zaangażowaną w życie Gminy Wolin, udowadnia to poprzez obecność na wielu imprezach gminnych poczynając od najważniejszych takich jak Dni Wolina, Festiwal Słowian i Wikingów, Piknik Country kończąc na sołeckich imprezach okolicznościowych. Dzięki wsparciu Wicemarszałka gmina mogła ukończyć wiele inwestycji infrastrukturalnych czy tez zakupić nowe wozy strażackie korzystając ze wsparcie finansowego środków europejskich. Wicemarszek wspiera rozwój sołectw naszej gminy m. in. grantami sołeckim, trzykrotnie był współorganizatorem „Wolińskich Warsztatów Kulinarnych” organizowanych w okresie jesienno-zimowym.

W trakcie uroczystości burmistrzowie Usedom – Jochan Storrer oraz Gerd Wentlandt, podziękowali burmistrzowi Wolina Eugeniuszowi Jasiewiczowi za zaangażowanie w rozwój przyjaźni polsko-niemieckiej przekazując wspólnie sporządzony przez dzieci Troszyna i Usedom kalendarz.

Uroczystość zakończono koncertem okolicznościowym w wykonaniu pani Lucyny Boguszewskiej (sopran), pana Pawła Wolskiego (tenor), Krzysztofa Figiela (fortepian). Koncert poprowadził pan Andrzej Zborowski.