31 maj 2019

Dzieci z medalami na podium na stadnionie miejskim w WolinieW dniach 22-24.05.2019 r. 150 dzieci ze szkół podstawowych Gminy Wolin oraz ze szkoły w Usedom wzięły udział w projekcie edukacyjno-sportowym pt. „Sport, Morze i My”.

Pierwszy dzień projektu poświęciliśmy na zwiedzanie Oceanarium i Muzeum Morskiego w Stralsundzie. Tak licznej wycieczki to muzeum dawno nie widziało. Zwiedzanie zaczęliśmy od poznania flory i fauny Bałtyku. Większość dzieci po raz pierwszy zobaczyło popularne śledzie i dorsze, ale nie w puszce tylko w wielkim akwarium. Były też flądry, makrele, sieje, sandacze i węgorze a wszystko w otoczeniu bałtyckiej roślinności. W sąsiednich akwariach mogliśmy podziwiać nasze ryby słodkowodne - szczupaki, leszcze, płotki, okonie, ogromne jesiotry i łososie a także raki i kraby.

W innej sali stały wielkie akwaria z rybami Pacyfiku, Atlantyku, Morza Północnego i Norweskiego. Dla dzieci najciekawsze były rekiny tygrysie, których zęby przyprawiały o dreszcze. W mniejszych zbiornikach podziwialiśmy różnorodność fauny ciepłych wód strefy równikowej. Zza grubych szyb łypały na nas wielkie homary, piestrzenice i mureny. Potem zeszliśmy do wielkiej sali, gdzie słuchaliśmy mowy delfinów i wielorybów, których wielkie szkielety wisiały nad naszymi głowami.

Po krótkiej przerwie udaliśmy się do, nie mniej ciekawego, Muzeum Morskiego, gdzie mogliśmy podziwiać wielkie łodzie oraz modele statków i kutrów rybackich, które jeszcze nie tak dawno łowiły ryby na Bałtyku.

Drugi i trzeci dzień projektu poświęciliśmy lekkiej atletyce. Wszystkie dzieci mogły zmierzyć się ze sobą na stadionie w Wolinie. Uczestników olimpiady serdecznie powitały Sekretarz Gminy Pani Ewa Deląg, Radna Rady Miejskiej Pani Karolina Cackowska oraz Dyrektor Gminnego Biura Administracyjnego Szkół Pani Magdalena Kośnik.  Mierzyliśmy się w konkurencjach biegowych na różnych dystansach, sztafetach chłopców i dziewcząt, rzutach piłką lekarską oraz skoku w dal. Najmłodsze dzieci zdobywały medale i nagrody w grach i zabawach zespołowych zorganizowanych na pobliskim orliku. Każdy maluszek za udział otrzymał piękną piłkę. Rozdaliśmy blisko 114 medali i 100 piłek do siatkówki plażowej.

Nasi goście z Usedom byli pod wrażeniem i bardzo nam dziękowali za sprawne zorganizowanie projektu. Serdecznie dziękuje wszystkim nauczycielom biorącym udział w organizacji olimpiady, opiekunom i sędziom. Wielkie dzięki naszej pielęgniarce Pani Małgosi Zabrockiej za fachową pomoc medyczną. Bardzo dziękujemy Pani Burmistrz Ewie Grzybowskiej oraz Radzie Miejskiej w Wolinie za finansowe wsparcie projektu.