Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
02 mar 2017

dzieci grają na fortepianieOtwarte dla publiczności przesłuchania konkursowe zimowej edycji Karawany Kultury - Music Islands Open Festiwal&Contest odbyły się w Międzyzdrojach 25.02.2017 r. W projekcie wymiany kulturowej wzięli udział uczniowi szkół muzycznych z Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia, Pyrzyc, Gorzowa Wielkopolskiego, MDK Świnoujście, MDK Międzyzdroje, Fundacji Teatr Teatr, OKG Wolin, soliści i zespoły z kilku miast Rosji, Białorusi. Niestety nie dojechała grupa z Gruzji, której zabrakło czasu na załatwienie formalności wizowych.

Wolińska Orkiestra Perkusyjna pod kierunkiem Tomasza Kubika rozpoczęła dzień festiwalowy energicznymi melodiami utworów własnych oraz tradycyjnej samby batucady zadając tempo dalszym przesłuchaniom konkursowym.

W pierwszej części konkursu na wspaniałej scenie Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach swoje umiejętności przedstawili instrumentaliści – soliści, duety i zespoły. W części drugiej publiczność mogła zobaczyć wokalistów oraz zespoły wokalno-instrumentalne.

Jury w składzie – Leszek Rodziewicz, Inna Żołudewa, Andrzej Mleczko, Łukasz Stachyra – odnotowało bardzo wysoki poziom wykonawców z Polski oraz z zagranicy i zaangażowanie pedagogów, którzy wspierając swoich podopiecznych nawet grali z nimi w duetach pokazując, że wiek bądź poziom zaawansowania nie stoi na przeszkodzie wspólnej prezentacji artystycznej, lecz przeciwnie – pomaga motywować dzieci i młodzież do nauki śpiewu i gry na instrumentach muzycznych, wzmacnia więź pedagog-uczeń.

W przerwach przy kawie i poczęstunku uczestnicy, pedagodzy, instruktorzy mieli możliwość poznać się bliżej, wymienić się wrażeniami i upominkami, porozmawiać z jury.

Finałem tego dnia festiwalu był koncert profesjonalnej Orkiestry Miejskiej z miasta Sergijew Posad z Rosji (dyrygent - zasłużony artysta Rosji Władisław Kaderski) oraz jej solistów. Po koncercie – uroczyste wręczenie nagród. Artur Duszyński (dyrektor MDK Międzyzdroje) i Robert Zięba (Prezes Fundacji Benefis) złożyli podziękowania kierownikom zespołów i instruktorom. Kulminacją emocji i uwieńczeniem wieczoru było ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i pucharów. Przy strzałach kolorowego konfetti obecni usłyszeli imię zdobywcy Grand Prix. Tym razem jest to duet fortepianowy Charanovich Hanna & Zhushma Anastasiya ze Szkoły Średniej nr 4 miasta Iwanowo obwodu Brzeskiego, który zabierze nagrodę główną do Białorusi.

         Kolejna edycja Karawany Kultury już w marcu – Amber Stars / Dance Island Open.

Głównym organizatorem Karawany Kultury jest Fundacja Benefis z Wolina we współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Wolin, Centrum Współpracy Międzynarodowej w Wolinie, Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, MDK Międzyzdroje, Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, GOKiS w Golczewie. Projekt wymiany kulturowej Karawana Kultury objęty jest patronatem Burmistrzów Wolina, Golczewa, Kamienia Pomorskiego.

Foto Robert Tomasz Zięba

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia