Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
04 mar 2017

dzieci w sztolniach na łodziW dniach 12-18.02.2017 r. grupa 35 dzieci z gminy Wolin wyjechała na ferie zimowe do Starego Gierałtowa w Kotlinie Kłodzkiej. Tym razem, połączyliśmy uprawianie narciarstwa ze zwiedzaniem najciekawszych zakątków Czeskich Moraw.

Po przyjeździe, jeszcze tego samego dnia wieczorem pojechaliśmy na stok aby uzbroić się w sprzęt narciarski. Drugiego dnia od rana przystąpiliśmy do intensywnej nauki jazdy na nartach  pod okiem instruktorów. Przyjemnie było patrzeć jak już po godzinie większość dzieci radzi sobie samodzielnie na stoku. Najbardziej wytrwali wrócili na stok wieczorem i do późnych godzin szusowali na nartach.

Kolejny dzień to wyprawa do Skalnego Miasta w Czechach. Zimą bardzo niewielu turystów odwiedza to miejsce ze względu na trudne warunki, ale dla nas przejście oblodzonymi labiryntami nie stwarzało żadnych problemów. Dzieci mogły tam podziwiać niezwykłe skały uformowane przez miliony lat przez wodę, lód i wiatr. Był tam fotel Ducha Gór, organy, kochankowie i wiele innych. Po za tym mieliśmy wspaniałego przewodnika, którego opowieści dopełniały przyjemność zwiedzania. Nawet po tak ciężkim dniu niektórzy mieli jeszcze dość sil aby pozjeżdżać na nartach.

Następnego dnia narty a potem krótka wycieczka do Lądka Zdroju na szklankę leczniczej wody, ciasteczko i drobne zakupy. Tego samego dnia zwiedzaliśmy kopalnię złota w Złotym Stoku.

Czwartek to wyprawa na Czeskie Morawy do Punkevni, jednej z największych jaskiń w Europie. Polska nazwa tej jaskini to Macocha , od przepaści która się w niej znajduje. Przez ponad godzinę podziwialiśmy podziemne jeziora, stalaktyty i stalagmity. Finał zwiedzania to rejs łodziami labiryntem podziemnych korytarzy - niezwykłe i niesamowite. Głębokość tej podziemnej rzeki miejscami sięga 40 metrów. Po wyjściu z jaskini większość dzieci poszła na górską wycieczkę z przewodnikiem i mimo trudnych warunków cało wróciła do autokaru.

Piątek to jedyny dzień kiedy padało i nie mogliśmy pojeździć na nartach. W zamian wybraliśmy się do kopalni uranu w Kletnie gdzie dzieci poznały historię wydobycia tego minerału oraz jego niesławne zastosowanie. Jeszcze całkiem niedawno w tej kopalni Rosjanie wydobywali uran na potrzeby wojska. Tego samego dnia wieczorem zorganizowaliśmy dzieciom pożegnalną dyskotekę a w nocy dzieciaki jak zwykle obchodziły zieloną noc.

Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc w opanowaniu tak dużej grupy dzieci i świętą cierpliwość. Dziękuję dzieciom, że tak dzielnie zniosły trudy wycieczki. 

Chciałbym serdecznie podziękować za wsparcie finansowe Panu Burmistrzowi Wolina Eugeniuszowi Jasiewiczowi, Pani Prezes Banku Spółdzielczego w Wolinie Beacie Mazur oraz Pani Anieli Byczkiewicz.

Piotr Karliński

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia