19 kwi 2017

Logo konferencjiMuzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego uprzejmie informują, iż w dniach 20 – 22 kwietnia 2017 r. odbędzie się pierwsza konferencja z cyklu „Jomsborg”, której tematem wiodącym będzie: „Definiowanie i stosowanie norm społecznych w średniowiecznej Skandynawii”.

Rozwój społeczny w epoce Wikingów i średniowiecznej Skandynawii został podzielony na kategorie według różnych znaczników, takich jak reputacja, honor i przyjaźń, żeby wymienić tylko kilka. Normy te wydają się miały duży wpływ na życie codzienne, polityczne, gospodarcze i kulturalne zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw, jak licznie wskazują na to źródła literackie, prawne i materialne.

Mimo wielu badań dotyczących tych tematów warto je kontynuować, prowadząc poszukiwania w różnych aspektach, które uwzględniałyby prawo, politykę, religię, literaturę i inne. Badania te mogą pomóc w lepszym zrozumieniu  procesów tworzenia i funkcjonowania społeczeństw na terenie średniowiecznej Północy.

Jak zaznaczono we wstępie, jest to pierwsza konferencja z cyklu „Jomsborg”, ale trzecia organizowana przez nasze Muzeum wraz z dr. hab. Jakubem Morawcem, dotycząca zagadnień nordystycznych, mająca związek z historią naszego Wolina. Wezmą w niej udział naukowcy z kilkunastu krajów Europy, dzięki którym możemy poznawać wciąż nieodkryte tajemnice historii naszego grodu.

Mamy nadzieję, że piękne okolice Wolina pozwolą wszystkim uczestnikom konferencji spędzić tu trzy owocne dni na dyskusjach i analizach dotyczących tych ważnych i intrygujących tematów.

Konferencja odbędzie się w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego
w Wolinie, ul. Zamkowa 23A, (Dworku Wolińskim) w Wolinie.

Serdecznie zapraszamy na to interesujące wydarzenie.