11 lip 2017

Jubilatka z córkąW sobotę 8 lipca 2017 r. doniosły jubileusz 90. urodzin obchodziła Pani Agnieszka Świerk z Ładzina. Z tej okazji w przeddzień jubileuszu kierownik Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Spraw Społecznych - Jarosław Niewinczany wraz z sołtysem Ładzina Wiesławem Muszyńskim odwiedzili Jubilatkę.

Pani Agnieszka przyjęła gości w towarzystwie mieszkającego z nią syna Edwarda z żoną Teresą. Jarosław Niewinczany składając w imieniu burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza, władz samorządowych i mieszkańców Gminy gratulacje Pani Agnieszce wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. W imieniu mieszkańców Sołectwa życzenia Jubilatce złożył sołtys Wiesław Muszyński. Przy kawie i urodzinowym torcie  syn Jubilatki wspominał doświadczenia życiowe Jubilatki i jej przybycie na ziemię wolińską.

Pani Agnieszka Świerk urodziła się 8 lipca 1927 roku w Caen Calvados położonej w Normandii we Francji. Rodzice Jubilatki mieszkający w okolicach Jarosławia (obecne województwo podkarpackie) około 1920 roku wyemigrowali do Francji do Normandii i tam pracowali u właściciela ziemskiego w gospodarstwie rolnym. W lecie 1939 roku rodzice wraz z Jubilatką przyjechali do Polski w rodzinne strony na wakacje. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił im powrót do Francji. Okres okupacji spędzili w rodzinnych stronach koło Jarosławia. Po zakończeniu II wojny światowej Jubilatka wraz z rodzicami i jedyną siostrą Zofią - obecnie mieszkającą w Tolkmicku, przyjechała na ziemię wolińską do Ładzina, gdzie rodzice prowadzili małe gospodarstwo rolne. W rodzinnych stronach poznała Kazimierza Świerka, który po zakończeniu wojny został powołany do służby wojskowej i po jej odbyciu w 1948 roku przyjechał za Jubilatką do Ładzina. W styczniu 1949 roku wzięli ślub. Mąż Kazimierz początkowo pracował przy budowie portu w Świnoujściu a później aż do przejścia na emeryturę w 1965 r. - w straży przemysłowej w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Odra” w Świnoujściu. Jubilatka zajmowała się domem i wychowywaniem pięciorga dzieci.

Pani Agnieszka Świerk wspólnie ze zmarłym w 2010 roku mężem Kazimierzem wychowali pięcioro dzieci – mieszkającego z nią syna Edwarda, syna Eugeniusza mieszkającego w Dargobądzu, córkę Marię mieszkającą w Szczawinie Kościelnym k/Płocka, córki bliźniaczki Kazimierę mieszkankę Świnoujścia i Janinę mieszkającą w Tolkmicku. Dochowała się dziesięcioro wnucząt i sześcioro  prawnucząt.

Drogiej Jubilatce życzymy co najmniej 150 lat!