11 lip 2017

Uczestnicy na Dniu Kaszy zdjęcie w światlicy w RecławiuSołectwo Recław już na stałe wpisało Święto Kaszy do kalendarza swoich imprez. W tym roku po raz siódmy gościło sołectwa z terenu całej gminy Wolin, które mogły się pochwalić umiejętnościami kulinarnymi. Na stoiskach królowała oczywiście kasza i to w najróżniejszej postaci: deserów, przystawek, dań głównych.

Nie wszyscy wiedzą, że kasze od wieków używane były jako jeden z podstawowych składników kulinarnych w wielu kuchniach świata. W kuchni polskiej aż do czasów potopu szwedzkiego, rozmaite kasze stanowiły podstawę wyżywienia większości populacji. O ich walorach smakowych z pewnością nie trzeba już będzie przekonywać uczestników i degustatorów potraw zaprezentowanych podczas imprezy w Recławiu.

Ogromnym kunsztem, wyczuciem smaku i innowacyjnym zastosowaniem kaszy w kulinariach wykazały się wszystkie sołectwa, które odpowiedziały na zaproszenie sołectwa Recław i wzięli udział w tym Święcie: Kodrąbek, Sierosław, Zastań, Chynowo, Skoszewo, Laska, Zagórze, Dargobądz, Piaski Wielkie, Rzeczyn, Koniewo, Unin, Ostromiczanie i Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Wolinie. W czołówce uplasowało się sołectwo Unin (I miejsce), Piaski Wielkie (II miejsce), Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Wolinie  (III miejsce). Wręczono również nagrodę specjalną dla sołectwa Rzeczyn za pięknie przygotowane stołu. Komisja konkursowa w składzie: Józefa Krupa, pani Marta Palenica, pan Filip Kiszlak  nie miała łatwego zadania.

W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: sekretarz Paweł Banaszkiewicz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Szubert, prezes Stowarzyszenia  Sołtysów Ziemi Wolińskiej Krystyna Rytlewska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Wolin Joanna Kulikow, radny Wiktor Nowak, referent ds. promocji Agnieszka Pawełczyk. W imprezie nie zabrakło oczywiście mieszkańców Recławia oraz Wolina. Artystyczną oprawę, zapewnili Kapela Ostromice, Shimi z Natalią. Zapowiada się, że Święto Kaszy będzie miało swoją kontynuację w latach następnych.

Dziękuję wszystkim mieszkańcom sołectwa Recław za dużą pomoc w organizacji Święta Kaszy a szczególnie Barbarze Palenicy, Krystynie Palenicy, Januszowi Jamie, Lucynie Czajkowskiej oraz Ryszardowi Judkiewiczowi.

Wszystkim sołtysom serdecznie dziękuje i zapraszam za rok.

Waldemar Judkiewicz

Sołtys sołectwa Recław