Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
14 lip 2017

Jarosław Niewinczany z JubilatemW środę 13 lipca 2017 r. doniosły jubileusz 90. urodzin obchodził Pan Zbigniew Szumiato z Troszyna. Z tej okazji w dzień  jubileuszu kierownik Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Spraw Społecznych - Jarosław Niewinczany wraz z  Agnieszką Pawełczyk  - referentem ds. promocji odwiedzili Jubilata.

Pan Zbigniew przyjął gości w towarzystwie mieszkającego z nim syna Zdzisława z żoną Anną i wnukami Kamilem oraz Marcinem z narzeczoną Natalią. Jarosław Niewinczany składając w imieniu burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza, władz samorządowych i mieszkańców Gminy życzenia Panu Zbigniewowi wręczył kwiaty i drobny upominek oraz życzył wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha. Przy kawie i urodzinowym torcie Jubilat wspominał czasy dzieciństwa i przybycie na ziemię wolińską.

Pan Zbigniew Szumiato  urodził się 13 lipca 1927 roku w Roidin Mecklenburg-Vorpommern w Niemczech. Rodzice Jubilata Kazimiera i Zdzisław urodzili się na Wileńszczyźnie, jako młodzi ludzie wyjechali do Niemiec za pracą. W 1945 r. powrócili do Polski, po zakończeniu wojny wraz z całą rodziną zamieszkali w miejscowości Będgoszcz w powiecie pyrzyckim, gdzie  objęli gospodarstwo rolne. Pan Zbigniew do roku 1942 r. uczył się w Niemczech, naukę zakończył w 8 klasie. Po powrocie do Polski podjął naukę w zawodzie – kowalstwo. Pan Zbigniew jest najstarszym z rodzeństwa, miał dwóch młodszych braci i siostrę, która zmarła w 1983 r. W 1954 r. zawarł związek małżeński z panią Eugenią, z którą mieszka w Troszynie. Wraz z nimi od 5 lat mieszkają syn Zdzisław i synowa Anna. Pan Zbigniew zawodowo pracował na stanowisku naczelnika Urzędu Pocztowego początkowo w Gostyniu, a po przeniesieniu w 1965 r. w Troszynie. Placówka Urzędu Pocztowego stała się dla niego jednocześnie domem i miejscem pracy, po zlikwidowaniu placówki pocztowej miał prawo pierwokupu lokalu i tak stał się właścicielem domu, w którym mieszka do dziś. Jubilat podkreślał jak bardzo dumny jest ze swojego syna Zdzisława, który pięknie wyremontował budynek własnymi siłami.

Pan Zbigniew z pasji i zamiłowania zajmował się pszczelarstwem przez 42 lata i wędkarstwem, które pokochał od dziecka. W kole nr 24 w Wolinie jest członkiem od zebrania założycielskiego aż po dzień dzisiejszy, jeszcze rok temu brał udział w zawodach wędkarskich i wspomagał przyjaciół wędkarzy podczas zawodów, w których brali udział wędkarze z Niemiec, jego pomoc w tłumaczeniu i nawiązywaniu nowych wędkarskich znajomości była nieoceniona. Obecnie Jubilat z zamiłowaniem rozwiązuje krzyżówki i interesuje się lokalnymi wydarzeniami związanymi z nowymi inwestycjami na naszym terenie. Pytany o receptę na długowieczność, pan Zbigniew odpowiedział, że nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi ale podkreślił, że całe życie żył w zgodzie z żona i rodziną co z pewnością ma duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia.

Pan Zbigniew Szumiato z żoną Eugenią są na emeryturze. Mają dwójkę dzieci syna Zdzisława i córkę Jolantę oraz czwórkę dorosłych wnucząt.

W dniu święta pana Zbigniewa odwiedzili również koledzy z Zarządu Koła PZW Wolin nr 24, którzy  złożyli Jubilatowi gratulacje, życzenia wielu lat życia w zdrowiu, dobrym samopoczuciu i pogodzie ducha oraz wręczyli upominek.

Szanownemu Jubilatowi jeszcze raz  życzymy co najmniej 150 lat!

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia