Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
31 lip 2017

Plakat warsztaty archeologii eksperymentalnejWarsztaty Archeologii Eksperymentalnej 28.07– 02.08.2017
10.00-18.00
Eksperymenty i doświadczenia:

Bartnik - wykonanie oraz założenie barci w żywym drzewie
Garncarz - produkcja ceramiki oraz wypał w piecu
Hutnik - budowa pieców dymarskich, przygotowanie rudy do wytopu oraz wytop żelaza
Łucznicy - pokaz historycznych technik wykonywania łuków
Muzycy - produkcja prostych instrumentów muzycznych, podstawy gry na instrumentach.
Kowale - wytwarzanie przedmiotów z tzw. stali zgrzewanej, wyrabianie nitów i okuć do łodzi, wytop i obróbka żelaza
Tkaczki - produkcja nici z runa owczego, filcu oraz tkanie materiału na krosnach pionowych, wyrób płótna o splocie żaglowym, wyrób jedwabnych nici
Snycerze - rzeźbienie tabliczek woskowych
Warsztat szklarski - demonstrację wykonania paciorków szklanych oraz narzędzi wykorzystywanych przy ich produkcji.
Warsztaty witrażu - tradycyjne techniki wykonywania witraży łączonych ołowiem
Skórnicy - wytwarzanie przedmiotów skórzanych
Rymarz - podstawowych technik i sposobów wykonywania artykułów rymarskich
Medycyna średniowieczna- Teoretyczne podstawy medycyny opartej na hipokratejskiej teorii czterech żywiołów. Dawne sposoby leczenia ( opis techniki upuszczania krwi, badanie pulsu) higiena średniowiecza, sposoby opatrywania ran, podstawy chirurgii- czyli co można było zoperować w średniowieczu i jakie były tego efekty), dlaczego unikano lekarzy, czym leczono w średniowieczu, co z tego zostało do czasów dzisiejszych, uroskopia i uromancja.
Szkutnik- naprawa stewy rufowej w skifie, montaż zładu nowej łodzi, obróbka, pasowanie i montaż planek, poprawa drążenia dłubanki, wyrabianie dybli montażowych, nitowanie planek
Cieśle – obróbka nowego masztu na łódź „Orzeł Jumne”
Powroźnicy – wykonanie lin kręconych i plecionych na takielunek do łodzi
Smolarz – wyrób smoły drzewnej do konserwacji łodzi i smołowania lin
Kapitan – wykłady o wczesnośredniowiecznej nawigacji, warsztaty z pływania na wiosłach i pod żaglem (tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych)
Bednarz – wyrób beczek jako ówczesnych kontenerów, wyrób klepkowych znaków nawigacyjnych (bojek)
28 lipca
10.00 rozpoczęcie warsztatów
11.00 Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych
12.00 Targ niewolników
1300 Obrzęd ofiarny dla morza na zaklinanie pogody i pomyślne wyprawy
14 00 Wykład dla chętnych: Jak powstawały tkaniny - prowadzi Dorota Gajda
16 00 Baśnie i legendy dla dzieci z zakresu mitologii skandynawskiej
29 lipca
10.00-13.00 Nauka tkania na bardko, krosnach pionowych – tkanina i kilimy
10.00-14.00 warsztatów z zakresu wytwarzania maści i mazideł na bazie wosku pszczelego i ziołowych maceratów.
11.00 Rozpalenie ognia przy pomocy krzesiwa 12.00 Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych
13.00 Targ niewolników 13.00-16.00 Ścieg igłowy, ściegi krawieckie i ozdobne
14.00 Wykład dla chętnych: pszczoły i bartnictwo – prowadzi Tomasz Goranin (duża wiata)
15.00 konkursy z nagrodami
16.00 -18.00 Wykańczanie brzegów, nauka projektowania krajek
30 lipca
10.00-13.00 Stemplowanie tkanin, przędzenie
10.00-14.00 warsztaty z zakresu wytwarzania maści i mazideł na bazie wosku pszczelego i ziołowych maceratów
11.00 Rozpalenie ognia przy pomocy krzesiwa
12.00 Słowiańskie gotowanie dla wszystkich chętnych
13.00 Targ niewolników
15.00 konkursy z nagrodami
16.00 Wykład: Od kunich futer do srebra, czyli o historii pieniądza 1000 lat temu – prowadzi Andrzej Kłosowski
17.00 warsztaty śpiewu archaicznego-prowadzi grupa Percival
31 lipca
10.00-14.00 warsztaty z zakresu wytwarzania maści i mazideł na bazie wosku pszczelego i ziołowych maceratów
11.00 warsztaty śpiewu archaicznego -prowadzi grupa Percival
12.00-14.00 warsztaty produkcji jedwabiu: od jedwabników do jedwabnych nici
13.00 Targ niewolników
14.00 Wykład dla chętnych: medycyna średniowieczna – prowadzi Monika Zamachowska
15.00 konkursy z nagrodami
16.00 Wiec- czyli jak zaprowadzić jednomyślność
17.00 Nauka wybranych pieśni obrzędowych wraz z wprowadzeniem w rys historyczny i przedmiot obrzędu. -prowadzi grupa Percival
1 sierpnia
10.00-14.00 warsztaty z zakresu wytwarzania maści i mazideł na bazie wosku pszczelego i ziołowych maceratów
11.00 Ogólna praca nad techniką wokalną i instrumentalną -prowadzi grupa Percival
12.00-14.00 warsztaty produkcji jedwabiu: od jedwabników do jedwabnych nici
12.00 wypał dziegciu z kory brzozowej - otwarcie garnków
13.00 Targ niewolników
14.00 Wykład dla chętnych: proste fujarki – prowadzi Dobromir Strzelczyk (duża wiata)
15.00 konkursy z nagrodami
16.00 Straszliwe starania o Jarlową córkę
17.00 warsztaty śpiewu archaicznego - prowadzi grupa Percival
2 sierpnia
10.00-14.00 warsztaty z zakresu wytwarzania maści i mazideł na bazie wosku pszczelego i ziołowych maceratów
11.00 warsztaty śpiewu archaicznego - prowadzi grupa Percival
12.00 wypał dziegciu z kory brzozowej - otwarcie garnków
13.00 Targ niewolników
14.00 Wykład dla chętnych: Obrzędowość domowa
15.00 konkursy z nagrodami
16.00 Sąd nad złodziejem
17.00 warsztaty śpiewu archaicznego - prowadzi grupa Percival
18.00 zakończenie warsztatów
Impreza dofinansowana ze środków Województwa Zachodniopomorskiego

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia