09 maj 2018

Uczennice prowadzą apelW piątek, 27 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną pod kierunkiem nauczycielek: Agnieszki  Wiechnik- Opas , Agnieszki Szymańskiej . Dekoracje zostały wykonane pod czujnym okiem Joanny Białek i Danuty Zwierzyńskiej.
   Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru , odśpiewaniem hymnu państwowego oraz oczywiście Polonezem w wykonaniu klas IV. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.
   Po zakończeniu apelu i gromkich brawach Panie: wicedyrektor  Barbara Kołodzińska oraz wicedyrektor Sylwestra Jagielska – Fajfer podziękowały za wprowadzenie całej społeczności szkolnej w patriotyczny podniosły nastrój.

Było to ważne i wyjątkowe wydarzenie dla naszej szkoły.

A. Szymańska
A. Wiechnik - Opas