25 lip 2018

Zastępca Burmistrza Wolina Małgorzata Wójcik wręcza główną nagrodę zwycięzcy pani Danucie Demkowicz sołtysowi sołectwa SkoszewoSołectwo Recław już na stałe wpisało Święto Kaszy do kalendarza swoich imprez. W tym roku (14.07.2018 r.) po raz ósmy gościło sołectwa z terenu całej gminy Wolin, które mogły się pochwalić umiejętnościami kulinarnymi. Na stoiskach królowała oczywiście kasza i to w najróżniejszej postaci: deserów, przystawek, dań głównych.

Nie wszyscy wiedzą, że kasze od wieków używane były jako jeden z podstawowych składników kulinarnych w wielu kuchniach świata. W kuchni polskiej aż do czasów potopu szwedzkiego, rozmaite kasze stanowiły podstawę wyżywienia większości populacji. O ich walorach smakowych z pewnością nie trzeba już będzie przekonywać uczestników i degustatorów potraw zaprezentowanych podczas imprezy w Recławiu.
    Ogromnym kunsztem, wyczuciem smaku i innowacyjnym zastosowaniem kaszy w kulinariach wykazały się wszystkie sołectwa, które odpowiedziały na zaproszenie sołectwa Recław i wzięły udział w tym Święcie: Kodrąbek, Kodrąb, Recław, Jarzębowo, Zastań, Skoszewo, Laska, Dargobądz, Koniewo, Ostromice, Dobropole i Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Wolinie. W czołówce uplasowało się sołectwo Skoszewo (I miejsce), Koniewo (II miejsce), Laska  (III miejsce).
     Komisja konkursowa w składzie: pani Małgorzata Wójcik – zastępca Burmistrza Wolina, pani Beata Polak – pracownik Urzędu Miejskiego w Wolinie, pan Krzysztof Drygała – kucharz restauracji KA la FIOR, nie miała łatwego zadania.
    W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Szubert, przewodniczący komisji budżetowej Czesław Zieliński, przewodniczący komisji rewizyjnej Krystyna Rytlewska, radny powiatu i sołtys Łuskowa Waldemar Dubrawski, kierownik Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Spraw Społecznych Jarosław Niewinczany.
Artystyczną oprawę, zapewnili Shymi z Natalią, Wiesław Wysocki i Irena Węgier.
    Serdecznie dziękuję wszystkim tegorocznym sponsorom „Dnia Kaszy”. Sponsorem trzech głównych nagród w konkursie na najsmaczniejszą potrawę z kaszy był Marek Matys – prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo w rozwoju”. Podziękowania za organizację wraz z upominkiem wręczyli na ręce sołtysa Recławia: Waldemar Dubrawski i Zarząd Stowarzyszenia „Edukacja-Aktywizacja-Promocja-Rozwój”. Oprawę muzyczna nie obyłaby się bez wsparcia finansowego Krzysztofa, Piotra, Karol, Iwony, Adama, Lidki, Irenki. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc!
    Dziękuję wszystkim mieszkańcom sołectwa Recław za pomoc w organizacji Święta Kaszy a szczególnie Barbarze Palenicy, Krystynie Palenicy, Januszowi Jamie, Hannie Ekspenszyt, Marzenie Pintal i Leszkowi Judkiewiczowi. Serdecznie zapraszamy za rok i liczymy na większą frekwencję mieszkańców sołectwa!

Waldemar Judkiewicz
Sołtys sołectwa Recław