Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
26 wrz 2018

Zdjęcie grupoweW dniach 18. – 22.09. 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w polsko-niemieckim projekcie „Wojna i prawa człowieka” wraz z młodzieżą ze szkoły Irena-Sendler –Schule z Hamburga. Projekt ten odbył się w Międzynarodowym Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na wyspie Uznam.

  Podczas kilkudniowych warsztatów uczniowie mieli wyjątkową możliwość właściwego dyskutowania o wspólnej historii regionu, kształtując przy tym postawę obywatelską i uwrażliwiając się na obowiązek dbania o miejsca pamięci.

  Młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły przybyła do nas we wtorek 18 września. Na spotkaniu w auli  powitała ich Pani Dyrektor Urszula Wołowicz. Po wstępnej prezentacji i przekazaniu drobnych upominków z obu stron nasi goście odbyli spacer po szkole, a następnie wszyscy razem zjedliśmy obiad w naszej odrestaurowanej stołówce. Sprzyjająca pogoda pozwoliła nam miło spędzić czas w Skansenie Słowian i Wikingów. Tu dzięki uprzejmości pani Gabrieli Rajtak goście poznali historię naszego regionu.

  Późnym popołudniem zawitaliśmy wspólnie do Kamminke. Tego dnia odwiedziliśmy również nadmorską miejscowość Ahlbeck. Kolejne dni to wspólne polsko - niemieckie warsztaty historyczne.

  Odwiedziliśmy cmentarz wojenny w Kamminke, uczestniczyliśmy w historycznej grze terenowej w Świnoujściu, byliśmy w  muzeum w Peenemünde. Ponadto uczniowie rozwijali swoje umiejętności językowe wspólnie pracując w mieszanych polsko-niemieckich grupach. Były też dodatkowe atrakcje jak wizyta w parku linowym, czy wycieczka rowerowa do Świnoujścia.

  Ten wspólnie spędzony czas z pewnością zaprocentuje w dalszym kształtowaniu kompetencji językowych i poszerzaniu zainteresowań historią swojego regionu. Poczyniono również rozmowy, aby nadal rozwijać tak doskonale rozpoczętą współpracę. Tym razem maiłaby to być wizyta w  portowym mieście Hamburgu.

  Agnieszka Rybacka

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia