Facebook
herbGmina Wolin
Jomsborg
Legendarna Stolica Wikingów
23 lis 2018

Jubilatka z rodzinąJulianna Herdzik urodziła się 25 listopada 1928 roku we wsi Krajno w powiecie kieleckim jako piąte dziecko Katarzyny Rutkowskiej z Tosnowców i Stefana Rutkowskiego. Imię otrzymała dla upamiętnienia starszego dziecka państwa Rutkowskich Juliana, który zmarł w wieku niemowlęcym.

Ziemia kielecka stała się ziemią najbliższą dla Michała Rutkowskiego, dziadka pani Julianny, potomka niezamożnej rodziny szlacheckiej.  Niewielkie oszczędności pozwoliły na to, by u podnóża Gór Świętokrzyskich kupić ziemię rolna. Dziadek pani Julianny wyuczył się kowalstwa i świadczył usługi dla okolicznych rolników.  

Tata pani Julianny wiele lat służył w wojsku carskim (nie z wyboru, lecz z konieczności). Wydarzenia rewolucji  1905 roku ułatwiły mu ucieczkę z wojska, ale długo musiał się ukrywać, bo carska policja nie dawała za wygraną. Dom państwa Rutkowskich był punktem kontaktowym ‘’Jędrusiów”- tak Niemcy nazywali partyzantów. Pani Julianna jako młoda 13 dziewczyna była świadkim zabójstwa

Na Ziemię Wolińską  pani Julianna przyjechała wraz z rodziną w 1948 roku. Zamieszkali we wsi Laski (dziś Laska). W 1950 roku wyszła za mąż za Władysława Herdzika. Urodziła pięcioro dzieci, obecnie Jubilatka mieszka z córką, która na co dzień się nią opiekuje.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia